• Wycieczka klas IV-VI do Krakowa w ramach programu Poznaj Polskę

• Wycieczka do Krakowa odbyła się w dniach 13-15 czerwca 2022 r.. Celem wycieczki było poznawanie kultury i dziedzictwa narodowego przez uczniów.

Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania Ogrodu  Botanicznego  UJ Krakowie. Przewodnik wprowadził  uczniów w krąg informacji dotyczących historii powstania muzeum, jego założycieli a także historycznych materiałów, które posłużyły do badań botaniki polskiej i ich osiągnięć.

Kolejnym punktem wycieczki było Stare Miasto, gdzie  była możliwość podziwiania zabytkowych Sukiennic, odwiedzenia najstarszego uniwersytetu w Polsce - słynnej Akademii Krakowskiej oraz przyjrzenia się z bliska ołtarzowi Wita Stwosza w Kościele Mariackim czy zobaczenia „okna papieskiego”.

Drugi dzień wycieczki rozpoczął się od zwiedzania Muzeum Narodowego w Krakowie –  w Sukiennicach, gdzie uczniowie mogli poznać historię miasta Krakowa.

Kolejnym punktem programu był Kopiec Kościuszki tzn. góra usypana na jego cześć. W trakcie zwiedzania Muzeum Tadeusza Kościuszki zapoznaliśmy się z życiorysem tego sławnego wodza i patrioty. Następnie uczniowie weszli na kopiec, aby podziwiać  panoramę Krakowa i okolic.

Trzeci dzień wycieczki rozpoczął się od zwiedzania  kopalni soli “Wieliczka” wraz z Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Uczniowie podziwiali podziemne komory, w tym Kaplicę św. Kingi, a w niej rzeźby i płaskorzeźby artystów – górników; zobaczyli solankowe jeziora. Poznali specyfikę pracy górników na przestrzeni siedmiuset lat, stosowane narzędzia i maszyny górnicze, metody wydobycia i transportu soli.

Ostatni punkt wycieczki to zwiedzanie zamku w Pieskowej Skale. Budowla znajduje się na wzniesieniu, z którego można podziwiać piękno okolicy z jej głównym symbolem – „Maczugą Herkulesa”.

• Wycieczka do Krakowa klasy VII-VIII w ramach programu Poznaj Polskę

• Wycieczka do Krakowa odbyła się w dniach 13-15 czerwca 2022 r. Celem wycieczki było poznawanie kultury i dziedzictwa narodowego przez uczniów.

Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania Ogrodu  Botanicznego  UJ Krakowie. Uczniowie mieli okazję zobaczyć m.in. alpinarium, najstarszy w Polsce kompleks szklarni z bogatą kolekcją roślin tropikalnych, subtropikalnych (w tym storczyków), a także najstarsze drzewo ogrodu - „Dąb Jagielloński”.

Kolejnym punktem wycieczki był spacer po krakowskiej starówce. Na Głównym Rynku uczniowie podziwiali Sukiennice, Kościół Mariacki, a także Barbakan, jeden z najcenniejszych zabytków architektury obronnej Krakowa. Przeszliśmy Bramą Floriańską w uliczki Starego Miasta, m.in. ulicą Grodzką, która jest częścią Traktu Królewskiego prowadzącego na Wawel.

Drugi dzień wycieczki rozpoczął się od zwiedzania Zamku Królewskiego na Wawelu. Uczniowie zapoznali się z historią Krakowa. Zwiedzili dziedziniec zamkowy, krypty i groby w Katedrze na Wawelu. Mieli również okazję wspiąć się na wieżę Zygmunta i podziwiać zabytkowy Dzwon Zygmunta.

Drugim punktem tego dnia było Muzeum Narodowe w Krakowie –  w Sukiennicach gdzie uczniowie mogli poznać historię miasta Krakowa.

Będąc w Krakowie nie mogliśmy pominąć miejsca ściśle związanego z naszą historią, a mianowicie Muzeum Tadeusza Kościuszki znajdującego się obok Kopca Kościuszki, na który weszli wszyscy uczniowie, by podziwiać  panoramę Krakowa.

Ostatni punkt trzydniowej wycieczki stanowiło zwiedzanie  kopalni soli “Wieliczka” wraz z Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Uczniowie podziwiali podziemne komory, w tym Kaplicę św. Kingi, a w niej rzeźby i płaskorzeźby artystów – górników; zobaczyli solankowe jeziora. Poznali specyfikę pracy górników na przestrzeni siedmiuset lat, stosowane narzędzia i maszyny górnicze, metody wydobycia i transportu soli.

• Wycieczka do Torunia w ramach programu Poznaj Polskę

• Wycieczka do Torunia odbyła się 24 maja 2022 roku. Celem wycieczki było poznawanie kultury i dziedzictwa narodowego przez uczniów. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Starego i Nowego Miasta. Uczniowie wysłuchali historii o  takich miejscach i obiektach jak: Dom Kopernika, Krzywa Wieża, kościoły gotyckie, ratusz staromiejski, pomnik Mikołaja Kopernika. Droga Królewska wraz z bramą, ul. Sukiennicza.  Następnie  uczniowie zjedli smaczny obiad w barze Małgośka. Kolejnym punktem wycieczki było Zwiedzanie Muzeum Toruńskiego Piernika – Oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu. W świat pierników i ich receptur sprzed setek lat wprowadzili uczniów przewodnicy. Uczestnicy wycieczki zobaczyli ciekawe wystawy tematyczne, poznali historię piernika i zapoznali się z egzotycznymi przyprawami korzennymi używanymi do wypieku piernika. Następnie samodzielnie wyrabiali i wypiekali pierniki, zgodnie z tradycyjną recepturą. Nie obyło się również bez zakupów toruńskich pierniczków.