27. 03. 2019 r. na pierwsze spotkanie uczniów kl. I z biblioteka szkolną przyprowadziła wychowawczyni p. Wiesława Sobolewska – Jach.. To wyjątkowa uroczystość na którą wszyscy bardzo czekali. Podczas uroczystości mali czytelnicy obejrzeli przedstawienie pt. „W krainie książek”, które przedstawiły uczennice klasy V. Dzieci zapoznały się z regulaminem i księgozbiorem biblioteki, wysłuchały próśb książki. Najważniejszym momentem całej uroczystości było złożenie przyrzeczenia przez pierwszoklasistów i sam fakt pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej. Aktu pasowania dokonała pani dyrektor Agnieszka Nadolska. Na zakończenie wszyscy otrzymali książki oraz pamiątkowe dyplomy pasowania na czytelnika. Wszystkim małym czytelnikom życzymy wspaniałych przygód w świecie książek.
Pasowanie na czytelnika
Powiatowy Konkurs Recytatorski
Karolina S. uczennica klasy III zdobyła WYRÓŻNIENIE w XXI Małym Konkursie Recytatorskim Powiatu Żyrardowskiego w kategorii klas I- III. Karolina recytowała wiersz J. Brzechwy "Żuraw i czapla".
BRAWO KAROLINKO!!!
FESTIWAL PIOSENKI PRZEDSZKOLNEJ 2019
Dnia 30.05.2019r. w naszej szkole odbędzie się VII Festiwal Piosenki Przedszkolnej.W załączeniu regulamin i karta zgłoszenia.
Żywa lekcja historii
ŻYWA LEKCJA HISTORII Z BRACTWEM RYCERSKIM "KERIN"
Lekcja przeprowadzona przez Bractwo rycerskie „Kerin” dostarczyła uczniom wiedzy na temat obyczajów rycerskich w średniowieczu. Członkowie bractwa prezentowali rekwizyty, m.in. stroje, miecze, zbroje, tarcze i inną broń, którą posługiwało się rycerstwo. Rycerze z bractwa „Kerin” wyjaśnili również do czego służyły topory i włócznie. W trakcie żywej lekcji historii chętni mogli sprawdzić ile waży broń i zbroja rycerska, zakładając na siebie kolczugę i spróbować się w niej poruszać. Uczniowie mogli się dowiedzieć, jaką drogę musiał przejść chłopiec, aby stać się rycerzem. Przekonali się jak trudno walczyło się w zbrojach rycerskich. Uczniowie byli zachęcani do odgrywania scenek. Prelegenci poprowadzili lekcję w sposób ciekawy i humorystyczny. Uczniowie wykazali zainteresowanie tematem i aktywnie uczestniczyli w przedstawianych wydarzeniach historycznych. Mieli okazję w nietypowy sposób poznać obyczaje naszych przodków.
Pierwszy Dzień Wiosny
Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole.
"Coraz dłuższe dni nastają, sroga zima odjechała.
A do życia powolutku budzi się przyroda cała.”21 marca to kolejna wyjątkowa data w kalendarzu roku szkolnego. Tego dnia każda klasa zaangażowała się w pełni, aby zaprezentować się jak najlepiej, przygotowywała wiosenne stroje i dekoracje. Na korytarzach od rana było kolorowo i wesoło. Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny, wśród uczniów dominował kolor zielony. Na apelu szkolnym Pani Dyrektor- Agnieszka Nadolska powitała uczniów, wręczyła kamizelki odblaskowe. Następnie chętni uczniowie uczestniczyli w Żywej lekcji historii, zorganizowanej przez Bractwo rycerskie KERIN.
Dialog Pokoleń - konferencja naukowa
18 marca 2019 roku Oliwia Magierska, Roksana Magierska, Magdalena Jakubiak, Gabriela Machnik wraz z dyrektor szkoły Agnieszką Nadolską i Andrzejem Ciesielskim uczestniczyli w konferencji naukowej DIALOG POKOLEŃ zorganizowanej przez Towarzystwo Kultury Języka, Instytut Języka Polskiego UW oraz Fundacja Języka Polskiego. Konferencja zoorganizowana został w ramach projektu badawczego Dialog pokoleń. Celem projektu jest ocalanie od zapomnienia resztek gwary, która zachowała się jeszcze w języku najstarszych mieszkańców polskich wsi.
Powiatowy Konkurs Plastyczny "Bajkowy świat"
Powiatowy Konkurs Plastyczny pt.: "Bajkowy świat".
Na konkurs zgłoszono 175 prac z 17 placówek oświatowo- wychowawczych Powiatu Żyrardowskiego. Po przeglądzie nadesłanych prac, komisja postanowiła nagrodzić i wyróżnić prace uczniów z naszej szkoły. Oto wyniki:
Grupa wiekowa kl. 0, I- III
NAGRODA - Marcelina M- klasa II
WYRÓŻNIENIE - Julia K. - klasa II
Grupa wiekowa kl. IV -VI
NAGRODA - Jan P. - klasa V
Uczniowie wykonywali prace pod kierunkiem nauczycieli p. Ewy Kozińskiej i p. Beaty Muras
Szkolny Konkurs Recytatorski
11 marca 2019r. w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski klas 1-3.Celem konkursu było:
– zainteresowanie uczniów poezją, jako rodzajem dzieła literackiego;
– dostarczenie uczniom doznań estetycznych i emocjonalnych;
– upowszechnianie wśród uczniów kultury żywego słowa.
Dzięki tego rodzaju konkursom uczeń:
– zaspokaja potrzebę twórczej aktywności;
– uczy się rywalizacji w przyjaznej atmosferze;
– uczy się radzić sobie ze stresem, wygraną i przegraną;
– uczy się stosować elementy techniki żywego słowa (akcent, pauza, artykulacja, siła i ton głosu);
– uczy się wspólnego słuchania w grupie i nie przeszkadzania innym w odbiorze.
Wszyscy biorący udział w konkursie przygotowywali się do niego pod okiem swoich pań wychowawczyń. Dzięki temu zaprezentowali się pięknie i zasłużyli na najwyższe słowa uznania.
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce - Karolina S. klasa III
Maja Ch. klasa III
II miejsce - Marcelina M. klasa II
Julia M. - klasa III
III miejsce- Maja M.- klasa III
Wyróżnienie- Zuzanna K. - klasa II
Julia K. - klasa II
TŁUSTY CZWARTEK
Tłusty czwartek w naszej szkole
"Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”.
Zwyczaj jedzenia słodkich pączków pojawił się w Polsce około XVII wieku, ale wtedy jeszcze wyglądały nieco inaczej niż obecnie. Miały w środku ukryty orzeszek, a ten, kto trafił na taki pączek, miał cieszyć się dostatkiem, szczęściem i powodzeniem.Tradycja do dziś nakazuje, aby w tłusty czwartek zjeść choć jednego pączka. Kto tego nie zrobi, temu do końca roku nie będzie się wiodło.
W naszej szkole tłusty czwartek minął na słodko z pysznymi, lukrowanymi pączkami z konfiturą. Wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły obchodzili tłusty czwartek zgodnie z tradycją, kosztując przepysznych pączków.
Pączki błyskawicznie znikały, co świadczy o tym, jak były pyszne!.
Bal Walentynkowo-Karnawałowy
„Miłość nie jedno ma imię” to ciekawy sposób na rozgrzanie serc w czasie zimy i wzmocnienie przyjaźni. Tego dnia ludzie wysyłają do bliskich „walentynkę" - wiersz, podziękowanie albo wyznanie miłosne. Niekiedy obdarzają się upominkami. Walentynki to szczególny dzień, na który warto starannie przygotować coś wyjątkowego. Walentynki to święto zakochanych i zaprzyjaźnionych.Tak właśnie było w naszej szkole. Od samego rana wszystkim mocniej biły „serducha", gdyż z niecierpliwością czekali na zabawę walentynkowo – karnawałową i rozdanie poczty walentynkowej.
Szkolna Kasa Oszczędności i Szkolny Klub Wolontariatu zorganizowały kartki walentynkowe oraz pocztę walentynkową. Na korytarzu została ustawiona pomarańczowa skrzynia, do której uczniowie wrzucali swoje kartki, wyrażając w ten sposób swoje sympatie. Następnie posegregowano pocztę i rozdano wszystkim adresatom walentynki.
Dzieci z grup 3-4 latki, 5-6 latki oraz uczniowie klas I – III a później uczniowie klas IV- VIII zebrali się sali gimnastycznej. Z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie zabawy ostatkowo- walentynkowej na której, zapoznali się ze zwyczajami walentynkowymi w Polsce i na świecie.
Podczas zabawy nie zabrakło atrakcji związanych ze świętem zakochanych, do których należały: konkurs tańca, pokaz bajkowych kreacji, konkurs „Dzień z życia rodziny”, „Serce”, „Makijaż karnawałowy”, test wiedzy o karnawale oraz wróżby walentynkowe.
Dzień 14 luty był pełen wrażeń, zabawy i oczywiście pełny miłości.
Ferie zimowe 2019
Podczas tegorocznych ferii zimowych uczniowie naszej szkoły mogli korzystać z różnych, bardzo interesujących zajęć. Były to zajęcia plastyczne oraz językowe organizowane na terenie placówki, oraz mogli skorzystać z wyjazdu na basen czy na lodowisko.
Ferie zimowe 2019 Wycieczka do Planetarium
31 stycznia uczniowie wraz z opiekunami: p. Ewą Czopek, p.Joanną Przybysz, p. Iwoną Krawczyk i p. Anią Kosiorek w ramach ferii zimowych wzięli udział w wycieczce do PLANETARIUM w Łodzi. Celem wyjazdu było rozwijanie zainteresowań uczniów fizyką, astronomią i przyrodą, poznanie historii odkryć wielkich astronomów i fizyków, opis zjawisk astronomicznych zachodzących aktualnie na niebie. Uczniowie obejrzeli seans pt.: "Początki ery podbojów kosmicznych" oraz zwiedzili miasto Łódź ul. Piotrkowską. Wycieczka dostarczyła uczniom wielu pozytywnych wrażeń. Wycieczka została dofinansowana przez p. Wójta Gminy Wiskitki- Rafała Miturę za co bardzo dziękujemy.
Spotkanie Pokoleń
25 stycznia 2019r. w naszej szkole odbyło się "Spotkanie Pokoleń". Impreza ta jest świetną okazją do integrowania się mieszkańców. Nasza sala tego dnia była wypełniona po brzegi, miało się wrażenie, że zgromadzili się przedstawiciele wszystkich roczników, kończących tę szkołę w minionych dekadach. Obecni byli babcie i dziadkowie naszych podopiecznych, przyjechali także zaprzyjaźnieni z naszą placówką podopieczni DPS-u w Żyrardowie z opiekunami i Panią Dyrektor Elżbietą Ciesielską, a także "Optymiści" miejscowy klub seniora. Swoją obecnością zaszczycili nas również Radni z naszego terenu Pani Dorota Jakubiak, Pan Tomasz Pawłowski, pan Andrzej Ciesielski, Ksiądz Proboszcz Robert Sumiński oraz Pan Piotr Krawczyk Radny Powiatu Żyrardowskiego.
Gospodarzem uroczystości szkolnej: "Spotkanie pokoleń" była dyrektor Agnieszka Nadolska. Dla zgromadzonych został przygotowany bardzo ambitny program, w którym pokazano uczniów i nauczycieli w minionym 100-leciu Niepodległej Polski. Jak w dziejowym kalejdoskopie zmieniały się szkolne stroje, moda i zachowania.
Uczniowie i ich nauczyciele pokazali, że najlepszym zwierciadłem nieustająco zmieniających się trendów jest moda, również i ta szkolna.Oprócz doskonałych występów dzieci, zaproszeni goście mogli również podziwiać wystawę przedmiotów, które powstały po 1918 roku i symbolizowały Niepodległość Polski, przedmioty te pochodziły z prywatnych zbiorów - kolekcji.
Po części artystycznej wszyscy udali się na zasłużony poczęstunek.
Spotkanie z ratownikiem medycznym
W środę 23 stycznia 2019 roku uczniów klas I-III odwiedziła Pani Kasia ratownik medyczny. Podczas spotkania ratownik udzielała instruktażu oraz zademonstrowała zasady postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy. Pan Kasia wyjaśniła uczniom, na czym polega jej praca i jak należy zachować się w nagłych wypadkach do momentu pojawienia się fachowej pomocy medycznej. Uświadomiła uczniom, iż tzw. „złote minuty” ratują poszkodowanemu życie. Przypomniała dzieciom numery ważnych telefonów alarmowych. Ratowniczka pokazała, jak ułożyć rannego w pozycji bocznej ustalonej, czyli bezpiecznej dla osoby poszkodowanej. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się wskazówki związane z masażem serca i sztucznym oddychaniem. Pan Kasia wyjaśniła, dlaczego te czynności są tak ważne. Opowiedziała uczniom, jak stwierdzić, czy osoba poszkodowana straciła przytomność. Po omówieniu zasad uczniowie bardzo chętnie i aktywnie brali udział w ćwiczeniach, wykonując podstawowe czynności ratownicze pod fachowym okiem ratownika medycznego.
Spotkanie rodziców z policjantką
Bezpieczne ferie zimowe - Spotkanie Rodziców z p. Policjantką z Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie.
Spotkanie klas I-III z policjantką
23 stycznia Pani policjantka z Komendy Powiatowej Policji z Żyrardowa przeprowadziła wśród uczniów klas I- III prelekcję dotyczącą bezpiecznego sposobu spędzania czasu wolnego podczas zbliżających się ferii zimowych. Pani dyrektor szkoły przekazała uczniom odblaskowe gadżety. Bardzo dziękujemy za spotkanie.
Spotkanie z policjantem
21 stycznia odbyło się spotkanie z policjantami z Komendy Powiatowej Policji z Żyrardowa. Funkcjonariusze policji przeprowadzili z uczniami klas IV - VIII prelekcje dotyczącą bezpiecznych ferii oraz odpowiedzialności dzieci i młodzieży wobec prawa.
Przegląd Kolęd i Pastorałek
Rok rocznie w naszej szkole przyjęło się, że tuż przed Świętami Bożego Narodzenia organizujemy Przegląd Kolęd i Pastorałek.
I takiej tradycji nie zabrakło i tego roku, Uroczystość odbyła się w Sali gimnastycznej szczególnie odświętnie przystrojonej na tę okoliczność. Wraz z zaproszonymi gośćmi spędziliśmy ten dzień w wyjątkowej, świątecznej atmosferze. Podczas spotkania mogliśmy obejrzeć "Jasełka" przygotowane przez nasze najmłodsze dzieci, a także wsłuchać się w świąteczne kolędy i pastorałki śpiewane przez naszych uczniów.
Po zakończeniu przedstawienia do zebranych skierowała słowo Pani Agnieszka Nadolska - dyrektor szkoły. Podziękowała dzieciom, które występowały oraz nauczycielom i złożyła świąteczne życzenia.
Były to chwile pełne magii, uroku i radości.
Wizytacja Biskupa w naszej szkole
Wizyta biskupa w szkole Dnia 30.11.2018r. miała miejsce w naszej szkole niecodzienna wizyta- w ramach wizytacji duszpasterskiej, naszą szkołe odwiedził ks.bp. Wojciech Osial.
W imieniu całej społeczności szkolnej, ks.bp. przywitała p. Dyrektor Agnieszka Nadolska. Następnie nasza zdolna młodzież zaprezentowała się w krótkim programie artystycznym. Mogliśmy obejrzeć układ taneczny do piosenki pt. "Raduje się dusza ma" w wykonaniu uczennic klasy V, jak również obejrzeć pierwszy raz prezentowaną formę w naszej szkole pantomimę ewangelizacyjną pt. "Jezus żyje", którą przedstawili uczniowie klasy VIII
Po występie ks. bp. skierował do nas kilka słów oraz udzielał odpowiedzi na pytania zadawane przez dzieci.
Ks.bp. Wojciech Osial spotkał się jeszcze na krótkiej katechezie z księdzem proboszczem Robertem Sumińskim, nauczycielami oraz pracownikami szkoły.