• Szkolny Festiwal Książki „Książka nas łączy”

ZASADY DOBREGO WYCHOWANIA ZNAMY BO KSIĄŻKI CZYTAMY

Projekt edukacyjny promujący czytelnictwo z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej realizowany od września 2021 r. do stycznia 2022 r. na zajęciach z wychowawcą klasy.
          Ogólnymi celem niniejszego projektu jest:
          1.    Wyrabianie pozytywnych postaw życiowych.
          2.    Rozumienie konieczności bycia życzliwym, kulturalnym i dobrym człowiekiem oraz stosowanie form grzecznościowych w życiu codziennym.
          3.    Kształtowanie współpracy w obrębie grupy poprzez wykonywanie zadań oraz stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia.
          4.    Umiejętność oceny zachowania się innych osób w podanych sytuacjach.

W projekcie wykorzystane zostaną następujące formy pracy:
          1.    Czytanie tekstów przez nauczyciela.
          2.    Czytanie tekstów przez uczniów.
          3.    Odgrywanie scenek, inscenizacji, symulacji w oparciu o teksty.
          4.    Dyskusje, burze mózgów

Po realizacji projektu uczniowie nabędą wiedzą, w jaki sposób na co dzień stosować zasady savoir vivre. W szczególności potrafią używać zwrotów grzecznościowych nie tylko na terenie szkoły, ale i poza nią. Będą również wiedzieli  jak zachować się w miejscach publicznych tj. teatr, kino, restauracja czy sklep.

Bibliografia:
          1.    G. Kasdepke „Bon czy ton savoir – vivre dla dzieci”, wyd. Literatura, Łódź 2016r.
          2.    J. Krzyżanek „Dobre maniery Cecylki Knedelek - czyli o tym, że wypada wiedzieć, co wypada”, wyd. Jedność dla dzieci, Kielce 2015 (Dorota Wątroba)

3. Adam Jarczyński, Ewa PodleśDobre maniery przejmują stery, Wydawnictwo Olesiejuk 2020.

4. Magda Maciak, Julia Burkacka-Mielcarz, Dobre maniery bez tajemnic, Ibis 2020.

5.Zofia Staniszewska, Dzieci w sieci, czyli dobre maniery w internecie,  Debit 2018.

6.

7.